Akıllı Ev Güvenlik Sistemleri

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Akıllı ev güvenlik sistemleri, ısıtma ve aydınlatma için kullanacağınız ürünleri uzaktan takip etmek ve yönetmek için oluşturulan bir teknolojidir. Bu ürünlerin bir ağ ile birbirine bağlantısı sağlanır. Ev teknolojisi çoğunlukla akıllı telefonlarınıza yüklenen bir uygulama ile kontrol edilir. Çok büyük konfor, büyük bir teknoloji ve kolaylık sağlamaktadır. Örneklendirecek olursak şöyle sıralayalım ;

  • Kamera Sistemleri
  • Alarm Sistemleri
  • Işık
  • Klima
  • Garaj Kapısı
  • Kapı Kilidi
  • Mutfak Aletleri

Akıllı Ev Güvenlik Sistemleri Nasıl Çalışmaktadır ?

Ana ev sisteminin bir denetleyicisi olmaktadır. Bu ana sisteme alt sistemler entegre edilmektedir. Bu ana sistem alt sistemleri yönetmektedir. Yapacakları işleri söyler, kontrolü sağlar. Zaman ayarlı bir şekilde veya bu sistemi tetikleyecek herhangi bir durumun oluşması gerekmektedir. Bu durumdan sonra sistem komutlarını uygulamaya başlar.

Zaman ayarlı olaylar, sizin istediğiniz herhangi bir sürede yada evin bulunduğu bölgeye göre değişiklik gösterir. Örneğin eviniz gün ışığına göre ayarlı ise ona göre komutlar sağlanır. Güneş ışığı azaldığı zaman kapının kilitlenmesi gibi bir olay örnek verilebilir.

Tetikleyici olaylar, herhangi bir butonu kullandığınızda, yani tepkimeyle olacak bir durumdur. Herhangi bir sensörden gelecek uyarı bu durum için kullanılabilir. Akıllı telefonunuzdan vereceğiniz bir tepki, örneğin butona bastığında kapının açılması kullanılabilir.

Ayrıca bu tetikleyici ve zaman ayarlı olayları beraber kullanabilmeniz mümkün fakat maliyetli bir yapı haline gelecektir. Örneğin bu butona bastım, saat akşam 9’u geçtiğinde odamın ışıkları kapansın, kapımız kitlensin yada tüm pencereleri kapat gibi komutlar verebilirsiniz.

Akıllı Ev Teknoloji ile İlgili Örnekler

Akıllı kilit ve güvenlik kamerası sistemi : Evinizden uzakta bir alandasınız. Evinizdeki sensörler harekete geçti fakat tanımadığınız bir kişi veya bir cisim bu sensörlere yakalandı. Bu durumlarda sizin takip etmenizi sağlayacak sistemler mevcuttur. Kilit sistemleri için, tanımladığınız herhangi bir kişi veya siz kapının kilidini eve yaklaştığınızda otomatik olarak açabilir veya kapatabilirsiniz.

Akıllı mutfak aletleri : Kahve makineleri bu duruma örnek verilebilir. Zamanlıyıcı olarak çalışmaktadır. Evden uzaklaştığınız zaman açık unuttuğunuz herhangi bir ürünü kapatabilirsiniz.

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu :
En iyi Ev Güvenlik Sistemleri

Diğer Blog Yazıları

Güvenlik Sistemleri Hakkında

Güvenlik sistemleri, hayatımızın tüm alanında yer kaplamaktadır. Sadece ofisinizi, evinizi veya herhangi bir alanınızı değil, sizin hayatınızı da güven içine almaya imkan

Leave a Reply

×

Merhaba !

Sana nasıl yardımcı olabiliriz ? Aradığın marka, kampanya, fiyat veya sormak istediğin herhangi bir soru var mıdır ?

× Canlı Whatsapp Desteği