Güvenlik Kamerası Lens Seçimi

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
güvenlik kamerası lens seçimi
kamera sistemleri kurulumu

Güvenlik kamerası lens seçimi yaparken önemli noktalara değinmek gerekiyor. Bunlardan birisi ortam diğer ise kamera uyumluluğu.

  • Kamera ve lens uyumluluğu : Siz kullanıcıların en uygun koşullara göre belirleyeceği bir seçenektir. Bu aşamada sizlerin isteği doğrultusunda hareket edilmeli ve doğru kararlan alınmalıdır. Ayrıca kamera seçimizi yapmak için bu makaleyi kullanabilirsiniz : https://www.tezguvenliksistemleri.com/guvenlik-kamerasi-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler/

    Örneğin, kutu kamera kullanacaksanız bu kamera türlerine istediğiniz zaman istediğiniz şekilde kolaylıkla lens takıp değiştirebilirsiniz. Harici lensler ile bu durum mümkün kılınıyor. Fakat bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Bunlar kameranın çözünürlüğü, lensi takıp çıkarken yaptığınız montaj şekli ve kameranın formatıdır.
  • Ortam ve lens uyumluluğu : Şöyle bir kritik bilgi vardır. Bakış açısının geniş olması gereken bir alanda olduğumuz zaman odak uzaklığı düşük değerde seçilmelidir. Aksine odak uzaklığı yüksek seçerseniz görüş açınız oldukça daralacaktır. Birazdan lens tipleri ve değerlerinden bahsedeceğiz.

Güvenlik Kamerası Lens Seçimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

1 – Kamera Çözünürlüğü : Elde edilen görüntüyü her zaman net olmasını isteriz. Çünkü bu bizim işimize daha çok yaramaktadır. Fakat 2 megapiksellik bir görüntü için kullanacağınız lenslerde birbirleriyle uyumlu olması gerekmektedir. Yani takacağınız bir lens kamera ile uyumsuz ise tam verim ve görüntü kalitesi alamazsınız.

2 – Kamera Lens Seçimi : Bu formatlar için belirli değerler vardır. Örneğin değerlerimizi şöyle alalım: Kamera formatı 1/3″, lens formatı 1/4″. Bu değerlere sahip ürünlerimiz olduğunda bir sorunla karşı karşıya kalırız. Lens formatı, kamera formatından daha yüksek ise görüntümüzün etrafında siyah alanlar kalacaktır. Fakat lens formatı değerimizi yükseltirsek yani 1/2″ olarak seçersek bu durumun önüne geçebiliriz.

3 – Odak Uzaklığı : Sabit odaklı ve değişken odaklı lensler mevcuttur. Sabit lens 3.6 mm bir değere sahiptir. Değişken odaklı lensler ise, 3.5 mm – 8 mm gibi odak uzaklıkları olan lenslerdir. Ortam koşuluna ve kullanım amacına göre bu değerleri belirlemeniz gerekir.

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu :
Kamera Sistemleri Kurulumu

Diğer Blog Yazıları

Güvenlik Sistemleri Hakkında

Güvenlik sistemleri, hayatımızın tüm alanında yer kaplamaktadır. Sadece ofisinizi, evinizi veya herhangi bir alanınızı değil, sizin hayatınızı da güven içine almaya imkan

1 Comment

  1. […] yazıyı okuyanlar şunları da okudu :Güvenlik Kamerası Lens SeçimiGüvenlik Kamerası Çeşitleri Nelerdir […]

    Cevapla

Leave a Reply

×

Merhaba !

Sana nasıl yardımcı olabiliriz ? Aradığın marka, kampanya, fiyat veya sormak istediğin herhangi bir soru var mıdır ?

× Canlı Whatsapp Desteği