Güvenlik Sistemleri Nedir ?

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Güvenlik Sistemleri Nedir ?

Tez Güvenlik Sistemleri olarak bu soruya şöyle cevap verebilmemiz mümkün. Örnekle başlayalım. Güvenlik kamera sistemleri, iletişim kontrolü, gözetim, izinsiz giriş ihtimali olabilmesi gibi durumlarda güvenliği sağlamak amacıyla kullanılan elektriğe bağlı ekipmanlardır.

Güvenlik sistemleri, beklenmedik yaklaşımlara karşı savunmada rol alır ve üretilen yeni teknolojiler sayesinde bir çok başarılı savunma örneği gösterilebilir. Mesela bu teknolojiler sayesinde günümüzde güvenlik kamera sistemlerinde yani CCTV olarak adlandırdığımız sistemlerde erişim kontrolleri, güvenlik kameraları, alarm sistemleri kapsanıyor.

Güvenlik Sistemlerini Kimler Kullanabilir ?

Büyük çaplı işletmeler, alışveriş merkezleri, okullar, ev ve küçük boyuttaki iş yerleriniz, garaj ve benzeri alanlar için kullanımı oldukça kolay ve mümkün olmaktadır. Bu örnekler binlerce kez çoğaltılabilir. Havalimanları, parklar, site ve konutlarda gibi…

Bu güvenlik sistemlerini birde geniş pencereden şöyle bakalım. Neleri bu sistemlerin içine katabiliriz sıralamak istiyoruz.

  • CCTV ve Güvenlik Kameraları
  • Yangın Alarmları
  • Yangın Alarm Algılama Sistemleri
  • Erişim Kontrol Sistemleri
  • Otomasyon Sistemleri
  • Bebek Kamerası Sistemleri ve Sesli Kameraları
güvenlik kamera sistemleri
neutron kamera sistemleri

Güvenlik Kamerası Sistemleri Nedir ?

Sistemi kurmak istediğiniz alanı yüksek çözünürlüklü bir şekilde takip etmek, kontrol etmek ve korumak amacıyla tercih edilirler. Bu veriler sizlere sunulan alanlarda saklanarak daha sonra tekrar olarak geçmişte yaşanılan herhangi bir olayı veya anı izlemenize olanak sağlayabilir. CCTV güvenlik cihazları şu ekipmanlardan oluşabilmektedir ;

  • Kamera Kayıt Cihazı (DVR)
  • IP Kameralar
  • Görüntüleme Ekranları

Bazı kamera türlerinde, yayılan herhangi bir ses veya kızılötesi ışınlar sayesinde, suç unsurları algılandığı zaman alarm sistemlerine bağlı olarak sinyal alındığında alarm sistemi çalıştırılabilir.

Yangın, Alarm ve Algılama Sistemleri

Bir alanda meydana gelen beklenmedik bir kopma veya şüpheli bir kesinti zamanında algılama ve alarm sistemleri kullanılır. Sisteme entegre edilen sensörler, alarm ve sistemi uyaracak bir uyarı devresi ile bu sistem oluşturulur. Durumu algılamak için kullanılan sensörler farklılık göstermektedir. Örneğin evler için ve yangın sistemleri için farklı tiplerde sensörler kullanılmaktadır.

Bu yazıyı okuyanlar şunları da okumuştur :
Güvenlik Kamerası Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?
Güvenlik ve Güvenlik Sistemleri

Diğer Blog Yazıları

Güvenlik Sistemleri Hakkında

Güvenlik sistemleri, hayatımızın tüm alanında yer kaplamaktadır. Sadece ofisinizi, evinizi veya herhangi bir alanınızı değil, sizin hayatınızı da güven içine almaya imkan

Leave a Reply

×

Merhaba !

Sana nasıl yardımcı olabiliriz ? Aradığın marka, kampanya, fiyat veya sormak istediğin herhangi bir soru var mıdır ?

× Canlı Whatsapp Desteği