IP Kamera Nedir ?

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
ip kamera nedir ?

IP kamera nedir sorusunun cevabını bu yazımızda vermeye çalışacağız. Teknolojinin gelişmesi ile bir çok yenilikte beraberinde geldi. Güvenlik sistemlerinde kamera sistemleri önemli bir yer almasıyla beraber bir çok marka yeni modeller ve kamera çeşitleri üretmeye devam etti.

IP kameralar, üzerindeki sensörleri ile görüntüleri elde eder. Bu görüntüleri dijital bir hale getirir ve internet ( ağ ) ile gerekli yere gönderim sağlar. Çalışma sistemlerini kısaca şöyle anlatalım; Görüntü anlık olarak kullanıcıya iletilmektedir. Lens ve sensörler görüntüyü elektrik sinyaline çevirmektedir. Daha sonra oluşturulan bu sinyal, kamera içerisindeki işlemciye aktarılır. İşlemci de bu sinyal dijital sinyal haline getirilir.

IP Kameraların Özellikleri

 • Kayıt ve çalışması için, kart ve kayıt cihazı gibi aparatlara ihtiyaç yoktur.
 • İnternet, network ile iletişim sağlanabilmektedir.
 • Farklı bir çok fonksiyona sahip olabilmektedir. ( Hareket algılama, görüntü depolama, hırsız – yangın alarm sistemleri )
 • Gelen görüntü ve ses anlık olarak iletilmektedir.
 • Masaüstü, tablet, akıllı telefonlar ile bağlantı yapılabilmektedir.
 • Kablolu veya kablosuz şekilde kullanılabilirler.
 • Farklı cihazlardan erişim imkanı sağlanmaktadır.
 • Yüksek görüntü kalitesi sunmaktadır.
 • Programlanabilir bir haldedir.
 • Bilgisayar gibi bir makineye gerek duymamaktadır.

IP Kameraların, Analog Kameralardan Farkı Nedir ?

En belirgin fark görüntüyü işleme tipleridir. Çünkü bu tür kameralar, yakaladıkları görüntüyü sayısal bir biçimde aktarır. Analog kameralar ise görüntüyü DVR denilen kayıt cihazına aktarmaktadır.

IP Kamera Nedir ? Neden Tercih Etmeliyim ?

IP kameralar bakım maliyeti düşük sistemlerdir. Ayrıca kullanıcılar için oluşturulan arayüz sabit bir şekildedir. İstediğiniz gibi programlayabilir ve genişletebilirsiniz. Kurumlarda en çok tercih edilen kamera tipleridir. Çünkü işletmesi kolaydır. Kamerada oluşturulan dijital sinyali dahili yada harici olarak kayıt altına alabilirsiniz. Bunlar FTP Server, Web Server, SMTP Client ve Network ile sağlanmaktadır.

IP kamera çeşitleri oldukça fazladır. Bu yüzden https://www.tezguvenliksistemleri.com/ip-kamera-cesitleri-ve-ozellikleri/ yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Sizlere daha çok bilgi ve fayda katacağını umuyoruz. Ayrıca sizler için sunacağımız fiyat teklifini duymak isterseniz bizimle iletişime geçmenizi bekleriz. IP kameralar hakkında daha fazla bilgiyi bizden alabilirsiniz. Bizlere telefon, whatsapp ve mail adresi yoluyla ulaşabilirsiniz.

Diğer Blog Yazıları

Güvenlik Sistemleri Hakkında

Güvenlik sistemleri, hayatımızın tüm alanında yer kaplamaktadır. Sadece ofisinizi, evinizi veya herhangi bir alanınızı değil, sizin hayatınızı da güven içine almaya imkan

1 Comment

 1. Açıklamalar gayet bilgilendirici teşekkür ederim ihtiyacıma yaradı.

  Cevapla

Leave a Reply

×

Merhaba !

Sana nasıl yardımcı olabiliriz ? Aradığın marka, kampanya, fiyat veya sormak istediğin herhangi bir soru var mıdır ?

× Canlı Whatsapp Desteği