Kamera Kayıt Cihazı Seçimi

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Kamera kayıt cihazı seçimi nasıl olmalıdır ? sorusuna cevap vermek için bu yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz. Gelen görüntü nasıl ve nereye kayıt edilir bu soruların cevaplarının hepsi Tez Güvenlik Sistemleri farkıyla tüm detayları yazımızda. Hadi hızlıca başlayalım.

Güvenlik kameraları görüntüleri, analog kullanılan kayıt cihazı DVR‘dır. Dijital sistemler, internet bağlantısı ile yani bunlara IP Kameralar diyebiliriz. Bunlar ise NVR aracılığı ile belirli yazılımsal serverlar üzerinde kayıtlı kalır.

DVR Nedir ?
kamera kayıt cihazı seçimi

Kameralardan gelen görüntüleri kayıt etmek amacıyla kullanılan cihazlardır. Açılımı Dijital Kayıt Cihazı‘dır. Ses kayıt alabilme, uzaktan izleme ve gerektiği zaman eski kayıtların izlenebilmesi gibi bazı özellikler bulunmakta. Bu sistemlerin yedeklenebilir olması mümkün kılınıyor. Dijital Kayıt Cihazlarının bazı kanalları mevcuttur. Bunlar ihtiyaca göre değişebilmektedir. Bunlar kaç kameranız olduğuna ve kaç kameranızı cihaza bağlayacak olmanıza göre belirlenir. 4 kanallı, 8 kanallı, 16 kanallı, 32 kanallı DVR bulunmaktadır. Öncelikle dezavantajlarından bahsedelim. Bu sistemi kullanırken, tüm cihazlarınıza kablolama yapmak zorunda kalırsınız. Çözünürlük sınırlı ve görüntü kalitesi belirli düzeydedir. Avantajları ise uygun maliyetli olmasıdır. Bunun yanı sıra kolay kurulum yapılabilir.

NVR Nedir ?
kamera kayıt cihazı seçimi

İnternete bağlı IP Kamera dediğimiz kamera türlerinden gelen görüntüleri kaydeder. Ayrıca daha sonra bu görüntülere ulaşmak isterseniz, internet üzerinden kayıt yapıldığı yerden ulaşmanız mümkündür. Açılımı Network Video Recorder‘dır. Yani burada somut bir cihaz yoktur. Tamamen internet üzerinden işlerinizi halletmektesiniz. DVR gibi NVR’da da belirli kanallar bulunmaktadır. Örneğin; 8 adet kameraya sahipsiniz. Bu durumda NVR, 8 kanallı bir kamera kayıt cihazı seçimi yapmalısınız. Fakat kayıt edilen görüntüler tabi ki yüksek boyutlarda olmuyor. Çünkü sıkıştırma yöntemleri denilen teknolojiyi kullanarak, en az boyutta yüksek kalitede görüntülerinizi saklayabiliyorsunuz. Dezavantajları ise depolama ihtiyacı için büyük bir yer ayırmanız gerekebilir. Avantajları ise daha fazladır. DVR‘dan daha fazla çözünürlük sınırı vardır. Kablolama yapmanızı en az düzeye düşürmektedir. Ayrıca bakımı kolay ve desteği hızlıdır.

Bu yazıyı okuyanlar şunları da okudu :
Güvenlik Kamerası Lens Seçimi
Güvenlik Kamerası Çeşitleri Nelerdir ?

Diğer Blog Yazıları

Güvenlik Sistemleri Hakkında

Güvenlik sistemleri, hayatımızın tüm alanında yer kaplamaktadır. Sadece ofisinizi, evinizi veya herhangi bir alanınızı değil, sizin hayatınızı da güven içine almaya imkan

1 Comment

  1. […] Kaydedilen görüntüler, DVR veya NVR dediğimiz alanlarda saklanabilmektedir. Bunların açıklamalarını daha önceki yazımızda yapmıştık. Onun bağlantısını buraya bırakalım : https://www.tezguvenliksistemleri.com/kamera-kayit-cihazi-secimi/ […]

    Cevapla

Leave a Reply

×

Merhaba !

Sana nasıl yardımcı olabiliriz ? Aradığın marka, kampanya, fiyat veya sormak istediğin herhangi bir soru var mıdır ?

× Canlı Whatsapp Desteği