Merkezi Uydu Sistemleri

Apartman gibi toplu yaşam alanlarında yüksek çözünürlüklü uydu tv yayınlarını her abonenin çanak anten kurmasına gerek kalmadan tüm apartman sakinlerinin yararlanabilmesi için tek Merkezi Sistem üzerine kurulu olan ve dairelerin yayın almasını sağlayan bu sisteme Merkezi Uydu Sistemi denir.
Uydu yayınlarının Televizyonlarda izlenmesi için apartmanlarda merkezi uydu sistemi yeterli olsa da Otel, hastane ve büyük toplu konutlar için daha kompleks sistemler ele alınmalıdır.

– Analog Headend
– QAM (Dijital Headend)
– Fiber Optik TV Sistemleri

Analog ve Dijital olmak üzere 2 farklı sistem bulunmaktadır. Dijital olan sistem QAM olarak adlandırılır. Merkeze kurulan sistemden tüm odalara yönetim tarafından seçilen sabit kanalların ulaşması sağlanır. Kablo tasarrufu ile her odadan aynı anda TV izlenmesine olanak sağlar.

Fiber Optik Kablo, görüntü gönderme ve sesli mesaj gönderme gibi eylemler için kullanılmaktadır. Bu kablolar, veri iletiminde önemli bir role sahiptir. Ayrıca günümüzde teknolojinin gelişmesiyle bu kablolar ile uydu yayınları da gönderilebilmektedir.

Tek merkeze kurulan çanak anten ve headend sisteminden alınan yayınlar, yüzlerce noktaya kilometrelerce uzağa fiber optik kablolar ile taşınabilmektedir.